Hieronder vindt u alle recente informatie over droogtemaatregelen en eventuele oppompbeperkingen in Oost-Vlaanderen.
Ontdek in de infofiches en praktische handleidingen hoe je nitraat en fosfaat uit spuistroom kan verwijderen met verschillende soorten filters.
In het kader van het project HydroSoilWise werd een bevraging gehouden bij land- en tuinbouwers over de technieken die zij nu toepassen. De resultaten werden samengevat in een rapport.
Waterland vzw en Breekijzer vzw ontwikkelden samen met Viaverda een actiefiche die technische ploegen, gemeenten en andere terreinbeheerders op weg helpt.
De afgelopen 6 jaren werd de landbouw geteisterd door wekenlange droogte en hoge temperaturen in het voorjaar en/of de zomer. Het wijzigend klimaat maakt het uitdagend om steeds een goede opbrengst en kwaliteit te behalen. Daarenboven versterkt droogte de kans op hoog nitraatresidu in de bodem.
Met deze tool kan je als sierteler zelf aan de slag om potentiële investerings- en variabele kosten van irrigatie te berekenen en evalueren.
Op vrijdag 14 november 2025 vonden het Slotevent OrnAqua en een technologiebeurs plaats bij Viaverda in Destelbergen. De resultaten en conclusies werden na vier jaar onderzoek toegelicht.
Na vier jaar onderzoek rond optimalisatie van irrigatie in de vollegrondssierteelt zijn we aan het einde van het VLAIO LA-traject OrnAqua. In dit project werd een referentiekader voor irrigatie in de vollegrondssierteelt ontwikkeld, met als doel siertelers praktische methoden aan te bieden om hun watergift af te stemmen op de behoeften van hun teelt en efficiënt om te gaan met water op hun bedrijf. Om deze kennis toegankelijk te maken, ontwikkelden de projectpartners de Innovatiegids 'Slimme irrigatiesturing' voor sierteelt vollegrond.
Slim en doeltreffend omgaan met gewasbescherming verhoogt niet alleen de veiligheid op land- en tuinbouwbedrijven, maar beschermt ook ons milieu. Het verder aanpakken van puntvervuiling is heel belangrijk. Daarnaast help het ook bij het verder reduceren van sporen van gewasbeschermingsmiddelen in de waterlopen en het milieu. Ten slotte draagt het ook bij tot het behoud van de huidige middelen.
Deze applicatie is een handig hulpmiddel voor telers van bladgewassen grondteelt onder bescherming om te bepalen hoeveel water er moet worden gegeven. Op basis van metingen van kastemperatuur, relatieve vochtigheid en lichtintensiteit wordt bepaald hoeveel water de grond (=evaporatie) en het gewas (=transpiratie) verdampen. Via een beredeneerd model wordt berekend hoeveel water er in totaal moet worden gecompenseerd.
We merken aan de lijve dat het klimaat verandert en metingen bevestigen dat ook duidelijk: de jaarlijkse neerslaghoeveelheid stijgt lichtjes aangezien een hogere luchttemperatuur meer water kan bevatten dat vroeg of laat neervalt als neerslag. Het aantal neerslagdagen per jaar blijft vrijwel constant, waardoor er per regendag meer neerslag valt dan vroeger. Daarbij is er een duidelijke trend dat de neerslag vooral valt tijdens de winter en minder tijdens de zomer. Aangezien ons watersysteem historisch gezien aangelegd werd om water af te voeren, dient het waterbeheer in Vlaanderen aangepast te worden om het water ook meer bij te houden. Vandaar dat de overheid verschillende maatregelen formuleert om het landschap en de landbouw klimaatrobuuster te maken. De webinar: grondwaterwinning en drainage verduidelijkt wat de nieuwe grondwatertrein betekent voor de landbouw.
Karreweg 6
9770 Kruishoutem
0032 (0)9 381 86 85
info@waterportaal.be
Stel je vraag!